Responsive Theme - en to fr translation catalogue (151 entries)

en: 404 &#8212; Fancy meeting you here!
fr: 404 &#8212; Heureux de vous voir ici &#33;

en: Don&#39;t panic, we&#39;ll get through this together. Let&#39;s explore our options here.
fr: Ne paniquez pas&#44; nous allons r&#233;soudre cela ensemble&#46; Explorons les options possibles ici&#46;

en: You can return %s or search for the page you were looking for.
fr: Vous pouvez revenir en arri&#232;re %s ou rechercher la page que vous demandiez

en: Home
fr: Accueil

en: &larr; Home
fr: &larr; Accueil

en: Daily Archives: %s
fr: Archives quotidiennes&nbsp;: %s

en: Monthly Archives: %s
fr: Archives mensuelles&nbsp;: %s

en: Yearly Archives: %s
fr: Archives annuelles&nbsp;: %s

en: Blog Archives
fr: Archives du site

en: Permanent Link to %s
fr: Lien permanent vers %s

en: No Comments &darr;
fr: Aucun commentaire &darr;

en: 1 Comment &darr;
fr: 1 commentaire &darr;

en: % Comments &darr;
fr: % commentaires &darr;

en: Pages:
fr: Pages&nbsp;:

en: Tagged with:
fr: Tagu&#233;s avec&nbsp;:

en: Posted in %s
fr: Publi&#233; dans %s

en: Edit
fr: Editer

en: &#8249; Older posts
fr: &#8249; Articles plus anciens

en: Newer posts &#8250;
fr: Articles plus r&#233;cents &#8250;

en: Read more &#8250;
fr: Lire la suite &#8250;

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
fr: Cet article est prot&#233;g&#233; par mot de passe. Entrez le mot de passe pour acc&#233;der aux commentaires.

en: &#8249; Older comments
fr: &#8249; Commentaires plus anciens

en: Newer comments &#8250;
fr: Commentaires plus r&#233;cents &#8250;

en: %1$d %2$s for "%3$s"
fr: %1$d %2$s pour "%3$s"

en: One comment on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s comments on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: Un commentaire pour “%2$s”
fr[1]: %1$s commentaires pour “%2$s”

en: Name
fr: Nom

en: E-mail
fr: Courriel

en: Website
fr: Site Web

en: scroll to top
fr: retour en haut

en: powered by
fr: Propuls&#233; par

en: http://wordpress.org/
fr: http://fr.wordpress.org/

en: Hello, World!
fr: Bonjour tout le monde&nbsp;!

en: Your H2 subheadline here
fr: Votre sous&#45;titre H2 ici

en: Your title, subtitle and this very content is editable from Theme Option. Call to Action button and its destination link as well. Image on your right can be an image or even YouTube video if you like.
fr: Votre titre, sous&#45;titre et contenu sont modifiables via les options du th&#232;me, ainsi que le bouton Action et son lien. L&#39;image sur votre droite peut &#234;tre une image ou m&#234;me une vid&#233;o YouTube si vous le souhaitez.

en: Call to Action
fr: Appel &#224; Action

en: &#8249; Return to
fr: &#8249; Retour &#224;

en: Search results for: %s
fr: Résultats de recherche pour %s

en: Your search for %s did not match any entries.
fr: Votre recherche pour %s ne retourne aucun contenu.

en: search here &hellip;
fr: chercher ici &hellip;

en: Go
fr: Aller

en: Image Information
fr: Information relative &#224; l&#39;image

en: Full Size:
fr: Taille originale :

en: Aperture: f&#47;
fr: Ouverture : f&#47;

en: Focal Length:
fr: Focale :

en: mm
fr: mn

en: ISO:
fr: ISO :

en: Shutter:
fr: Vitesse d&#39;obturation :

en: Camera:
fr: Appareil photo :

en: In Archive
fr: dans les archives

en: Home Widget 1
fr: Accueil Widget 1

en: This is your first home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 6th widget from the top in area six called Home Widget 1. Title is also manageable from widgets as well.
fr: Ceci est votre premier widget de page d&#39;accueil. Pour le modifier&#44; allez &#224; Apparence > Widgets et choisissez le 6&#232;me widget appel&#233; Accueil Widget 1. Le titre est &#233;galement &#233;ditable via la page d&#39;administration des widgets.

en: Home Widget 2
fr: Accueil Widget 2

en: This is your second home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 7th widget from the top in area seven called Home Widget 2. Title is also manageable from widgets as well.
fr: Ceci est votre second widget de page d&#39;accueil. Pour le modifier&#44; allez &#224; Apparence > Widgets et choisissez le 7&#232;me widget appel&#233; Accueil Widget 2. Le titre est &#233;galement &#233;ditable via la page d&#39;administration des widgets.

en: Home Widget 3
fr: Accueil Widget 3

en: This is your third home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 8th widget from the top in area eight called Home Widget 3. Title is also manageable from widgets as well.
fr: Ceci est votre troisi&#232;me widget de page d&#39;accueil. Pour le modifier&#44; allez &#224; Apparence > Widgets et choisissez le 8&#232;me widget appel&#233; Accueil Widget 3. Le titre est &#233;galement &#233;ditable via la page d&#39;administration des widgets.

en: About
fr: A propos

en: Categories
fr: Cat&#233;gories

en: Latest Posts
fr: Les Derniers Articles

en: Header Menu
fr: Menu Header

en: Sub-Header Menu
fr: Sous Menu Header

en: Footer Menu
fr: Menu de Pied de Page

en: <span class="%1$s">Posted on </span>%2$s<span class="%3$s"> by </span>%4$s
fr: <span class="%1$s">Post&#233; le </span>%2$s<span class="%3$s"> par </span>%4$s

en: View all posts by %s
fr: Afficher tous les articles par %s

en: Archive for %s
fr: Archive pour %s

en: Posts tagged %s
fr: Publications tagu&#233;es %s

en: Error 404
fr: Erreur 404

en: Theme Support
fr: Support et Assistance (Anglais)

en: More Themes
fr: Plus de thèmes

en: Showcase
fr: Démo

en: Donate Now
fr: Effectuer une donation

en: Main Sidebar
fr: Colonne principale

en: Area 1 - sidebar.php
fr: Zone 1 &#45; sidebar.php

en: Right Sidebar
fr: Colonne lat&#233;rale droite

en: Area 2 - sidebar-right.php
fr: Zone 2 &#45; sidebar&#45;right.php

en: Left Sidebar
fr: Colonne lat&#233;rale gauche

en: Area 3 - sidebar-left.php
fr: Zone 3 &#45; sidebar&#45;left.php

en: Left Sidebar Half Page
fr: Colonne lat&#233;rale gauche Demi&#45;Page

en: Area 4 - sidebar-left-half.php
fr: Zone 4 &#45; sidebar-left&#45;half.php

en: Right Sidebar Half Page
fr: Colonne lat&#233;rale droite Demi&#45;Page

en: Area 5 - sidebar-right-half.php
fr: Zone 5 &#45; sidebar-right&#45;half.php

en: Area 6 - sidebar-home.php
fr: Zone 6 &#45; sidebar&#45;home.php

en: Area 7 - sidebar-home.php
fr: Zone 7 &#45; sidebar&#45;home.php

en: Area 8 - sidebar-home.php
fr: Zone 8 &#45; sidebar&#45;home.php

en: Gallery Sidebar
fr: Barre lat&#233;rale Galerie

en: Area 9 - sidebar-gallery.php
fr: Zone 9 &#45; sidebar&#45;gallery.php

en: Colophon Widget
fr: Widget Colophon

en: Area 10 - sidebar-colophon.php
fr: Zone 10 - sidebar-colophon.php

en: Top Widget
fr: Widget supérieur

en: Area 11 - sidebar-top.php
fr: Zone 11 - sidebar-top.php

en: Theme Options
fr: Options du th&#232;me

en: Options Saved
fr: Options enregistr&#233;es

en: Theme Elements
fr: El&#233;ments du Th&#232;me

en: Disable Breadcrumb Lists?
fr: D&#233;activer le chemin de navigation (Breadcrumb) ?

en: Check to disable
fr: Validez pour d&#233;sactiver

en: Disable Call to Action Button?
fr: Désactiver le bouton Appel à action ?

en: Save Options
fr: Sauvegarder les options

en: Logo Upload
fr: T&#233;l&#233;charger le Logo

en: Custom Header
fr: En-tête Personnalis&#233;e

en: Need to replace or remove default logo?
fr: Besoin de remplacer ou de supprimer le logo par d&#233;faut ?

en: <a href="%s">Click here</a>.
fr: <a href="%s">Cliquez ici</a>.

en: Home Page
fr: Page d'accueil

en: Headline
fr: Titre

en: Enter your headline
fr: Saisissez votre titre

en: Subheadline
fr: Sous-Titre

en: Enter your subheadline
fr: Saisissez votre sous&#45;titre

en: Content Area
fr: Zone Contenu

en: Enter your content
fr: Saisissez votre contenu

en: Call to Action (URL)
fr: Appel &#224; Action (URL)

en: Enter your call to action URL
fr: Saisissez votre lien pour l&#39;Appel &#224; Action

en: Call to Action (Text)
fr: Appel &#224; Action (Texte)

en: Enter your call to action text
fr: Saisissez votre texte pour l&#39;Appel &#224; Action

en: Featured Content
fr: Contenu mis en Vedette

en: See Docs
fr: Voir la Documentation

en: Paste your shortcode, video or image source
fr: Collez ici votre shortcode, votre html pour l'image ou la video

en: Webmaster Tools
fr: Outils Webmaster

en: Google Site Verification
fr: V&#233;rification Google Site

en: Enter your Google ID number only
fr: Saisissez votre identifiant Google (chiffres uniquement)

en: Bing Site Verification
fr: V&#233;rification Bing

en: Enter your Bing ID number only
fr: Saisissez votre identifiant Bing (chiffres uniquement)

en: Yahoo Site Verification
fr: V&#233;rification du Site avec Yahoo

en: Enter your Yahoo ID number only
fr: Saisissez votre identifiant Yahoo (chiffres uniquement)

en: Site Statistics Tracker
fr: Code de Tracking pour les statistiques du site

en: Leave blank if plugin handles your webmaster tools
fr: Laisser vide si des plugins assurent d&#233;jà ces fonctions

en: Google Analytics, StatCounter, any other or all of them.
fr: Google Analytics, Compteurs, Trackeurs, et autre ...

en: Social Icons
fr: R&#233;seaux Sociaux

en: Enter your Twitter URL
fr: Saisissez l&#39;url Twitter

en: Enter your Facebook URL
fr: Saisissez l&#39;url Facebook

en: Enter your LinkedIn URL
fr: Saisissez l&#39;url Linkedin

en: Enter your YouTube URL
fr: Saisissez l&#39;url Youtube

en: Enter your StumbleUpon URL
fr: Saisissez l&#39;url StumbleUpon

en: RSS Feed
fr: Flux RSS

en: Enter your RSS Feed URL
fr: Saisissez l&#39;url du Flux RSS

en: Google+
fr: Google&#43;

en: Enter your Google+ URL
fr: Saisissez l&#39;url Google&#43;

en: Enter your Instagram URL
fr: Saisissez l&#39;url Instagram

en: Enter your Pinterest URL
fr: Saisissez l&#39;url Pinterest

en: Yelp!
fr: A l&apos;Aide !

en: Enter your Yelp! URL
fr: saisissez votre lien d&apos;assistance

en: Enter your Vimeo URL
fr: Saisissez votre lien Vimeo

en: Enter your foursquare URL
fr: Saisissez votre lien Foursquare

en: Custom CSS Styles
fr: CSS personnalis&#233;

en: https://developer.mozilla.org/en/CSS
fr: https://developer.mozilla.org/fr/CSS

en: CSS Tutorial
fr: Tutoriel CSS

en: Enter your custom CSS styles.
fr: Saisissez vos CSS personnalis&#233;s.

en: Custom Scripts
fr: Scripts personnalisés

en: Custom Scripts for Header and Footer
fr: Scripts personnalisés pour l'entête et le pied de page

en: Quick Tutorial
fr: Tutoriel succinst

en: Embeds to header.php &darr;
fr: Inclus dans header.php &darr;

en: Enter your custom header script.
fr: Saisissez ici le script personnalisé pour l'entête

en: Embeds to footer.php &darr;
fr: Inclus dans footer.php &darr;

en: Enter your custom footer script.
fr: Saisissez ici le script personnalisé pour le pied de page
