Responsive Theme - en to hi translation catalogue (145 entries)

en: 404 &#8212; Fancy meeting you here!
hi: आश्चर्य आपसे मिलन यहाँ इस जगह पर!

en: Don&#39;t panic, we&#39;ll get through this together. Let&#39;s explore our options here.
hi: कृपया घबड़ाना नही, हम लोग इसे साथ में समझेंगे, चलिए हम अपने विकल्प की खोज करते है|

en: You can return %s or search for the page you were looking for.
hi: या खोज करते है उस पेज की जिसे आप देख रहे थे %s आप यहां लौट सकते है

en: Home
hi: गृह या होम

en: &larr; Home
hi: &larr;गृह या होम

en: Daily Archives: %s
hi: नित्य संग्रह: %s

en: Monthly Archives: %s
hi: मासिक संग्रह: %s

en: Yearly Archives: %s
hi: वार्षिक संग्रह: %s

en: Blog Archives
hi: चिट्ठा या ब्लॉग संग्रह

en: Permanent Link to %s
hi: स्थायी सम्बन्ध %s

en: No Comments &darr;
hi: कोई टिप्पणी नहीं &darr;

en: 1 Comment &darr;
hi: 1 टिप्पणी &darr;

en: % Comments &darr;
hi: % टिप्पणी &darr;

en: Pages:
hi: पृष्ठ:

en: Tagged with:
hi: चिन्हित है:

en: Posted in %s
hi: प्रेषित किया गया %s

en: Edit
hi: परिवर्तन करे

en: &#8249; Older posts
hi: &#8249;पुराने चिट्ठे या पोस्ट

en: Newer posts &#8250;
hi: नए 8250चिट्ठे या पोस्ट &#8250;

en: Read more &#8250;
hi: अधिक पढ़िए &#8250;

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
hi: यह चिट्ठा कूट शब्द या पासवर्ड से सुरक्षित है ।चिट्ठे को देखने को देखने के लिए कूट शब्द या पासवर्ड का प्रयोग करे।

en: &#8249; Older comments
hi: &#8249; पुराने टिप्पणी

en: Newer comments &#8250;
hi: नए टिप्पणी &#8250;

en: Pings&#47;Trackbacks
hi: संदेश-संप्रेषण के लिये जाँच्

en: %1$d %2$s for "%3$s"
hi: %1$d %2$s के लिए "%3$s"

en: One comment on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s comments on &ldquo;%2$s&rdquo;
hi[0]: पर एक टिप्पणी &ldquo;%2$s&rdquo;
hi[1]: %1$s पर टिप्पणी %2$s&rdquo;

en: Name
hi: नाम

en: E-mail
hi: ईमेल

en: Website
hi: वेबसाईट

en: scroll to top
hi: ऊपर जाये

en: powered by
hi: वर्डप्रेस शक्तिचालित

en: Hello, World!
hi: सबको नमस्कार

en: Your H2 subheadline here
hi: आपका H2 उपशीर्षक यहाँ है

en: Your title, subtitle and this very content is editable from Theme Option. Call to Action button and its destination link as well. Image on your right can be an image or even YouTube video if you like.
hi: आपका शीर्षक, उपशीर्षक,क्रिया बटन, URL और यह सामग्री थीम विकल्प से परिवर्तन योग्य है। दायी छवि के स्थान को आप किसी भी छवि या You Tube Video से बदल सकते है ।

en: Call to Action
hi: क्रिया बटन

en: &#8249; Return to
hi: &#8249;यहाँ लौटे

en: Search results for: %s
hi: परिणाम खोजने के लिए लिखे %s

en: Your search for %s did not match any entries.
hi: आपकी खोज %s किसी भी प्रविष्टियों से मेल नहीं खाता

en: search here &hellip;
hi: यहाँ खोजे &hellip;

en: Go
hi: जाएँ

en: Image Information
hi: प्रतिबिंब के बारे में

en: Full Size:
hi: पूरा आकार:

en: Aperture: f&#47;
hi: कैमरा

en: Focal Length:
hi: फोकल लंबाई

en: Shutter:
hi: किवाड़

en: Camera:
hi: कैमरा

en: In Archive
hi: संग्रह में

en: Home Widget 1
hi: गृह विजेट 1

en: This is your first home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 6th widget from the top in area 6 called Home Widget 1. Title is also manageable from widgets as well.
hi: यह आपका पहला home widget box है | परिवर्तन करने के लिए कृप्या जाये Appearance > Widgets पर और चुने ऊपर से 6th widget, इसे home widget 1 कहते है । यह widget से भी प्रबंधनीय है ।

en: Home Widget 2
hi: गृह विजेट 2

en: This is your second home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 7th widget from the top in area 7 called Home Widget 2. Title is also manageable from widgets as well.
hi: यह आपका दूसरा home widget box है | परिवर्तन करने के लिए कृप्या जाये Appearance > Widgets पर और चुने ऊपर से 7th widget, इसे home widget 2 कहते है । यह widget से भी प्रबंधनीय है ।

en: Home Widget 3
hi: गृह विजेट 3

en: This is your third home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 8th widget from the top in area 8 called Home Widget 3. Title is also manageable from widgets as well.
hi: यह आपका तीसरा home widget box है | परिवर्तन करने के लिए कृप्या जाये Appearance > Widgets पर और चुने ऊपर से 8th widget, इसे home widget 3 कहते है । यह widget से भी प्रबंधनीय है ।

en: About
hi: परिचय

en: Categories
hi: श्रेणी

en: Latest Posts
hi: नवीनतम चिट्ठे

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Top Menu
hi: टॉप मेनू

en: Header Menu
hi: हैडर मेनू

en: Sub-Header Menu
hi: सब-हैडर मेनू

en: Footer Menu
hi: फूटर मेनू

en: <span class="%1$s">Posted on </span>%2$s<span class="%3$s"> by </span>%4$s
hi: <span class="%1$s">post किया गया </span>%2$s<span class="%3$s"> by </span>%4$s

en: View all posts by %s
hi: सभी चिठ्ठीरसां या पोस्ट देखे %s

en: Archive for %s
hi: संग्रह के लिए %s

en: Posts tagged %s
hi: चिट्ठा चिन्हित है %s

en: Error 404
hi: त्रुटि 404

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Theme Support
hi: Theme सहायता

en: More Themes
hi: और Theme

en: Showcase
hi: प्रदर्शन

en: Donate Now
hi: अभी दान करे

en: Main Sidebar
hi: मुख्य साइडबार

en: Area 1 - sidebar.php
hi: एरिया एक - sidebar.php

en: Right Sidebar
hi: दाया Sidebar

en: Area 2 - sidebar-right.php
hi: एरिया दो - sidebar-right.php

en: Left Sidebar
hi: बाया Sidebar

en: Area 3 - sidebar-left.php
hi: एरिया तीन- sidebar-left.php

en: Left Sidebar Half Page
hi: बाया Sidebar आधा पृष्ठ

en: Area 4 - sidebar-left-half.php
hi: एरिया चार - sidebar-left-half.php

en: Right Sidebar Half Page
hi: दाया Sidebar आधा पृष्ठ

en: Area 5 - sidebar-right-half.php
hi: एरिया पाँच - sidebar-right-half.php

en: Area 6 - sidebar-home.php
hi: एरिया छह - sidebar-home.php

en: Area 7 - sidebar-home.php
hi: एरिया सात - sidebar-home.php

en: Area 8 - sidebar-home.php
hi: एरिया आठ - sidebar-home.php

en: Gallery Sidebar
hi: चित्रशाला साइड बार

en: Area 9 - sidebar-gallery.php
hi: एरिया नौ - sidebar-gallery.php

en: Colophon Widget
hi: पुष्पिका Widget

en: Area 10 - sidebar-colophon.php
hi: एरिया दस - sidebar-colophon.php

en: Top Widget
hi: शीर्ष Widget

en: Area 11 - sidebar-top.php
hi: एरिया बारह - sidebar-top.php

en: Theme Options
hi: थीम विकल्प

en: Options Saved
hi: विकल्पों को बचाया

en: Theme Elements
hi: थीम तत्व

en: Disable Breadcrumb Lists?
hi: ब्रेडक्रम्ब लिस्ट निष्क्रिय करना है?

en: Check to disable
hi: निष्क्रिय करने के लिए क्लिक करे

en: Disable Call to Action Button?
hi: क्रिया बटन को निष्क्रिय करे

en: Save Options
hi: सहेजें विकल्प

en: Logo Upload
hi: लोगो अपलोड करे

en: Custom Header
hi: कस्टम हैडर

en: Need to replace or remove default logo?
hi: क्या default logo बदलने की आवश्यकता है?

en: <a href="%s">Click here</a>.
hi: <a href="%s">Click करे</a>

en: Home Page
hi: गृह या होम पृष्ठ

en: Headline
hi: शीर्षक

en: Enter your headline
hi: यहाँ अपना शीर्षक लिखिए

en: Subheadline
hi: उप-शीर्षक

en: Enter your subheadline
hi: यहाँ अपना उप-शीर्षक लिखिए

en: Content Area
hi: विषय-वस्तु एरिया

en: Enter your content
hi: विषय-वस्तु यहाँ लिखिए

en: Call to Action (URL)
hi: क्रिया-बटन (URL)

en: Enter your call to action URL
hi: यहाँ क्रिया-बटन (URL) दीजिये

en: Call to Action (Text)
hi: क्रिया-बटन (मूलशब्द)

en: Enter your call to action text
hi: यहाँ क्रिया-बटन (मूलशब्द) लिखिए

en: Featured Content
hi: प्रधान सामग्री

en: See Docs
hi: लेख्य पत्र देखे

en: Paste your shortcode, video or image source
hi: कृप्या अपना shortcode, video या छवि यहाँ लिखे

en: Webmaster Tools
hi: वेबमास्टर टूल्स

en: Google Site Verification
hi: Google साइट वेरिफिकेशन

en: Enter your Google ID number only
hi: अपना Google ID लिखे

en: Bing Site Verification
hi: Bing साइट वेरिफिकेशन

en: Enter your Bing ID number only
hi: अपना Bing ID लिखे

en: Yahoo Site Verification
hi: Yahoo साइट वेरिफिकेशन

en: Enter your Yahoo ID number only
hi: अपना Yahoo ID लिखे

en: Site Statistics Tracker
hi: साइट आँकड़े की गणना

en: Leave blank if plugin handles your webmaster tools
hi: इसको छोड़ सकते है अगर आप किसी प्लगइन से वेबमास्टर टूल्स का काम करते है

en: Google Analytics, StatCounter, any other or all of them.
hi: Google Analytics, StatCounter, कुछ और या सभी|

en: Social Icons
hi: सोशल नेटवर्क के लोगो

en: Enter your Twitter URL
hi: अपना Twitter URL लिखे

en: Enter your Facebook URL
hi: अपना Facebook URL लिखे

en: Enter your LinkedIn URL
hi: अपना LinkedIn URL लिखे

en: Enter your YouTube URL
hi: अपना YouTube URL लिखे

en: Enter your StumbleUpon URL
hi: अपना StumbleUpon URL लिखे

en: Enter your RSS Feed URL
hi: अपना RSS Feed URL लिखे

en: Enter your Google+ URL
hi: अपना Google+ URL लिखे

en: Enter your Instagram URL
hi: अपना Instagram URL लिखे

en: Enter your Pinterest URL
hi: अपना Pinterest URL लिखे

en: Enter your Yelp! URL
hi: अपना Yelp! URL लिखे

en: Enter your Vimeo URL
hi: अपना Vimeo URL लिखे

en: Enter your foursquare URL
hi: अपना foursquare URL लिखे

en: Custom CSS Styles
hi: अपनी रूचि के अनुसार CSS Styles

en: CSS Tutorial
hi: CSS प्रशिक्षण

en: Enter your custom CSS styles.
hi: अपनी रूचि के अनुसार CSS Styles यहाँ लिखिए

en: Custom Scripts for Header and Footer
hi: Custom Scripts Header और Footer के लिए

en: Quick Tutorial
hi: त्वरित शिक्षण

en: Enter your custom header script.
hi: अपने custom header का code लिखे

en: Enter your custom footer script.
hi: अपने custom footer का code लिखे
