Responsive Theme - en to nl translation catalogue (144 entries)

en: 404 &#8212; Fancy meeting you here!
nl: 404 &#8212; Leuk om je hier tegen te komen!

en: Don&#39;t panic, we&#39;ll get through this together. Let&#39;s explore our options here.
nl: Niet in paniek raken. Laten we kijken wat de mogelijkheden hier zijn.

en: You can return %s or search for the page you were looking for.
nl: Je kan teruggaan naar %s of naar de pagina zoeken die je zocht

en: Home
nl: Thuis

en: &larr; Home
nl: &larr; Thuis

en: Daily Archives: %s
nl: Dagelijks archief: %s

en: Monthly Archives: %s
nl: Maandelijks archief: %s

en: Yearly Archives: %s
nl: Jaarlijks archief: %s

en: Blog Archives
nl: Blog archief

en: Permanent Link to %s
nl: Permanente Link naar %s

en: No Comments &darr;
nl: Geen Reacties &darr;

en: 1 Comment &darr;
nl: 1 Reactie &darr;

en: % Comments &darr;
nl: % Reacties &darr;

en: Pages:
nl: Pagina&#39;s

en: Tagged with:
nl: Getagd met

en: Posted in %s
nl: Geplaatst in %s

en: Edit
nl: Bewerken

en: &#8249; Older posts
nl: &#8249; Oudere berichten

en: Newer posts &#8250;
nl: Nieuwere berichten &#8250;

en: Read more &#8250;
nl: Lees meer &#8250;

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
nl: Dit bericht is beschermd met een paswoord. Geef het paswoord om reacties te zien

en: &#8249; Older comments
nl: &#8249; Oudere reacties

en: Newer comments &#8250;
nl: Nieuwere reacties &#8250;

en: %1$d %2$s for "%3$s"
nl: %1$d %2$s op "%3$s"

en: One comment on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s comments on &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[0]: 1 Reactie op &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[1]: %1$s reacties op &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Name
nl: Naam

en: scroll to top
nl: scroll naar boven

en: powered by
nl: ondersteund door

en: http://wordpress.org/
nl: http://nl.wordpress.org/

en: Hello, World!
nl: Hallo, Wereld!

en: Your H2 subheadline here
nl: Je H2 subkoptekst hier

en: Your title, subtitle and this very content is editable from Theme Option. Call to Action button and its destination link as well. Image on your right can be an image or even YouTube video if you like.
nl: Je titel, subtitel en deze inhoud zijn te bewerken vanuit Thema Keuze. Evenals de Actie knop en de bestemmingslink. Afbeelding aan de rechterkant kan een afbeelding zijn of zelfs een Youtube video als je dat wil.

en: Call to Action
nl: Actie

en: &#8249; Return to
nl: &#8249; Keer terug naar

en: Search results for: %s
nl: Zoekresultaten voor: %s

en: Your search for %s did not match any entries.
nl: Je zoektocht naar %s heeft geen uitkomsten opgeleverd

en: search here &hellip;
nl: zoek hier &hellip;

en: Go
nl: Ga

en: Image Information
nl: Afbeelding Informatie

en: Full Size:
nl: Volledige Grootte

en: Aperture: f&#47;
nl: Opening f&#47;

en: Focal Length:
nl: Brandpuntafstand

en: ISO:
nl: ISO

en: Shutter:
nl: Sluiter

en: Camera:
nl: Camera

en: In Archive
nl: In het Archief

en: Home Widget 1
nl: Thuis Widget 1

en: This is your first home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 6th widget from the top in area 6 called Home Widget 1. Title is also manageable from widgets as well.
nl: Dit is je eerste thuis widget box. Om te bewerken ga naar Uiterlijk > Widgets en kies het 6e widget van boven in gebied 6 genaamd Thuis Widget 1. Titel is ook te bewerken vanuit de widgets.

en: Home Widget 2
nl: Thuis Widget 2

en: This is your second home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 7th widget from the top in area 7 called Home Widget 2. Title is also manageable from widgets as well.
nl: Dit is je tweede thuis widget box. Om te bewerken ga naar Uiterlijk > Widgets en kies het 7e widget van boven in gebied 7 genaamd Thuis Widget 2. Titel is ook te bewerken vanuit de widgets.

en: Home Widget 3
nl: Thuis Widget 3

en: This is your third home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 8th widget from the top in area 8 called Home Widget 3. Title is also manageable from widgets as well.
nl: Dit is je derde thuis widget box. Om te bewerken ga naar Uiterlijk > Widgets en kies het 8e widget van boven in gebied 8 genaamd Thuis Widget 3. Titel is ook te bewerken vanuit de widgets.

en: About
nl: Over

en: Categories
nl: Categorie&#235;n

en: Latest Posts
nl: Laatste Berichten

en: Pages
nl: Pagina&#39;s

en: Top Menu
nl: Bovenste Menu

en: Footer Menu
nl: Voettekst Menu

en: <span class="%1$s">Posted on </span>%2$s<span class="%3$s"> by </span>%4$s
nl: <span class="%1$s">Geplaatst op </span>%2$s<span class="%3$s"> door </span>%4$s

en: View all posts by %s
nl: Bekijken alle berichten geplaatst door %s

en: Archive for %s
nl: Archief voor %s

en: Posts tagged %s
nl: Berichten getagd met %s

en: Error 404
nl: Fout 404

en: Page
nl: Pagina

en: Theme Support
nl: Thema Hulp

en: More Themes
nl: Meer Thema's

en: Showcase
nl: Etalage

en: Donate Now
nl: Doneer Nu

en: Main Sidebar
nl: Hoofd Sidebar

en: Area 1 - sidebar.php
nl: Gebied Een - sidebar.php

en: Right Sidebar
nl: Rechter Sidebar

en: Area 2 - sidebar-right.php
nl: Gebied Twee - sidebar-right.php

en: Left Sidebar
nl: Linker Sidebar

en: Area 3 - sidebar-left.php
nl: Gebied Drie - sidebar-left.php

en: Left Sidebar Half Page
nl: Linker Sidebar Halverwege Pagina

en: Area 4 - sidebar-left-half.php
nl: Gebied Vier - sidebar-left-half.php

en: Right Sidebar Half Page
nl: Rechter Sidebar Halverwege Pagina

en: Area 5 - sidebar-right-half.php
nl: Gebied Vijf - sidebar-right-half.php

en: Area 6 - sidebar-home.php
nl: Gebied Zes - sidebar-right-half.php

en: Area 7 - sidebar-home.php
nl: Gebied Zeven - sidebar-home.php

en: Area 8 - sidebar-home.php
nl: Gebied Acht - sidebar-home.php

en: Gallery Sidebar
nl: Galerij Sidebar

en: Area 9 - sidebar-gallery.php
nl: Gebied Negen - sidebar-gallery.php

en: Colophon Widget
nl: Colofon Widget

en: Area 10 - sidebar-colophon.php
nl: Gebied Tien - sidebar-colophon.php

en: Top Widget
nl: Bovenste Widget

en: Area 11 - sidebar-top.php
nl: Gebied Elf - sidebar-top.php

en: Theme Options
nl: Thema Opties

en: Options Saved
nl: Opties Bewaard

en: Theme Elements
nl: Thema Elementen

en: Disable Breadcrumb Lists?
nl: Schakel Kruimelpad uit

en: Check to disable
nl: Selecteer om uit te schakelen

en: Disable Call to Action Button?
nl: Schakel Actie Knop uit

en: Save Options
nl: Bewaar Opties

en: Custom Header
nl: Aangepaste Header

en: Need to replace or remove default logo?
nl: Wil je het standaard logo vervangen of verwijderen?

en: <a href="%s">Click here</a>.
nl: <a href="%s">Klik hier</a>.

en: Home Page
nl: Thuis Pagina

en: Headline
nl: Kopzin

en: Enter your headline
nl: Vul je kopzin in

en: Subheadline
nl: Subkopzin

en: Enter your subheadline
nl: Vul je subkopzin in

en: Content Area
nl: Inhoud Gebied

en: Enter your content
nl: Vul je inhoud in

en: Call to Action (URL)
nl: Actie (URL)

en: Enter your call to action URL
nl: Vul je actie URL in

en: Call to Action (Text)
nl: Actie (Tekst)

en: Enter your call to action text
nl: Vul je actie tekst in

en: Featured Content
nl: Uitgelichte Inhoud

en: See Docs
nl: Zie Docs

en: Paste your shortcode, video or image source
nl: Plak je shortcode, video of afbeeldingsbron

en: Webmaster Tools
nl: Webmaster Gereedschap

en: Google Site Verification
nl: Google Site Verificatie

en: Enter your Google ID number only
nl: Vul alleen je Google ID nummer in

en: Bing Site Verification
nl: Bing Site Verificatie

en: Enter your Bing ID number only
nl: Vul alleen je Bing ID nummer in

en: Yahoo Site Verification
nl: Yahoo Site Verificatie

en: Enter your Yahoo ID number only
nl: Vul alleen je Yahoo ID nummer in

en: Site Statistics Tracker
nl: Site Statistieken Tracker

en: Leave blank if plugin handles your webmaster tools
nl: Laat leeg als een plugin je webmaster gereedschap afhandelt

en: Google Analytics, StatCounter, any other or all of them.
nl: Google Analytics, StatCounter, een andere of ze allemaal

en: Social Icons
nl: Sociale Icons

en: Enter your Twitter URL
nl: Vul je Twitter URL in

en: Enter your Facebook URL
nl: Vul je Facebook URL in

en: Enter your LinkedIn URL
nl: Vul je LinkedIn URL in

en: Enter your YouTube URL
nl: Vul je YouTube URL in

en: Enter your StumbleUpon URL
nl: Vul je StumbleUpon URL in

en: Enter your RSS Feed URL
nl: Vul je RSS Feed URL in

en: Enter your Google+ URL
nl: Vul je Google+ URL in

en: Enter your Instagram URL
nl: Vul je Instagram URL in

en: Enter your Pinterest URL
nl: Vul je Pinterest URL in

en: Enter your Yelp! URL
nl: Vul je Yelp! URL in

en: Enter your Vimeo URL
nl: Vul je Vimeo URL in

en: Enter your foursquare URL
nl: Vul je foursquare URL in

en: https://developer.mozilla.org/en/CSS
nl: https://developer.mozilla.org/nl/CSS

en: CSS Tutorial
nl: CSS Leerprogramma

en: Enter your custom CSS styles.
nl: Vul je aangepaste CSS stijlen in

en: Custom Scripts
nl: Aangepaste Scripts

en: Custom Scripts for Header and Footer
nl: Aangepaste Scripts voor Header en Footer

en: Quick Tutorial
nl: Snelle Handleiding

en: Embeds to header.php &darr;
nl: Wordt ingesloten in header.php &darr;

en: Enter your custom header script.
nl: Vul je aangepaste header script in.

en: Embeds to footer.php &darr;
nl: Wordt ingesloten in footer.php &darr;

en: Enter your custom footer script.
nl: Vul je aangepaste footer script in.
